تاریخچه

 • شرکت بهان سار در سال 1376 دراستان مرکزی ، شهرستان ساوه ، شهرصنعتی کاوه و با مساحتی حدود 15000 متر مربع به منظور تولید مواد اولیه داروئی تاسیس و فعالیت خود را با تولید اکسید روی شروع و دو سال بعد با تولید Al(OH)3 و Mg(OH)2 با هدف تامین مواد اولیه مورد نیاز کشور به تولید محصولات ادامه داد.   

 • سپس خط تولید نمک های دارویی را راه اندازی و با ظرفیت تولید 300 تن در سال توسعه بخشید به طریقی که در حال حاضر با بروز رسانی سالن های تولید بر اساس استاندارد های معتبر بین المللی دارای 6000 متر مربع زیربنا و ظرفیت تولید 2000 تن در سال می باشد. همچنین از سال 1388 تولید ماده اولیه کتوتیفن فومارات را اغاز نموده و اکنون ظرفیت تولید این محصول 1000 کیلو در سال است.

 •  
   

  این شرکت در سال 1389راه‌اندازی خط تولید پلت را با تولید اورلیستات اغاز نمود و در حال حاضر در بخش تحقیق و توسعه ( R&D ) ، تولید انواع پلت در دست بررسی می باشد و در سال 1396 خط جدید با تولید حدود ده ماده بصورت پلت راه اندازی می گردد.
  بخش نارکوتیک نیز به موازات محصولات آلی در سال 1391 در این شرکت راه اندازی شده. این خط با تولید کدئین فسفات با ظرفیت سالانه 6000 کیلو در سال کار خود را آغاز نمود . چندین محصول دیگر نیز بر پایه‌ی استخراج از تریاک یا CPS)  Concentrated Poppy Straw ) تولید می‌شود نظیر: مورفین، کدئین، نوسکاپین. همچنین از اعمال تغییرات شیمیائی بر روی انها محصولات دیگری نظیر بوپرنورفین، مورفین سولفات، اکسی کدون و هیدروکدون نیز تولید می‌ گردد.

کنترل کیفیت

شرکت بهان سار در زمینه تولید مواد اولیه دارو ، اطمینان از کیفیت محصولات تولیدی خود را اولین ومهم ترین هدف خود قرار داده که به منظور تحقق این امر می بایست از یک واحد کنترل کیفیت دقیق و مستمر برخوردار باشد.
در همین راستا گروه کنترل کیفیت بهانسار با بهره مندی از نیروی انسانی توانمند و متخصص در بخش های مختلف شامل فیزیکی ، شیمیائی ، دستگاهی ، میکروبی ، ازمایشگاه کنترل حین تولید و در نهایت پایش مداوم محصولات تولیدی خود قادر به انجام کلیه ازمایشات مذکور مطابق با اخرین استاندارد ها و مراجع معتبر داروئی روز دنیا اعم از USP ، BP و EP می باشد.

ازمایشات مذکور شامل انواع انالیز های کروماتوگرافی از جمله HPLC ، GC ، TLC ، طیف سنجی IR و UV/VIS و همچنین تست های کنترل روزمره شامل کارل فیشر ، فوتومتر شعله ای، اندازه گیری رطوبت ، اندازه گیری PH ، چرخش نوری ، نقطه ذوب ، ویسکوزیته ، تست انحلال ، پایروژن ، پلیت گذاری با بهره مندی از تجهیزات دقیق ، حساس و ساخته شده توسط کمپانی های معتبر دنیا اعم از Agilent ، Knaver ، Metrohm ، انجام می پذیرد.
ازمایشگاه کنترل حین تولید که به عبارتی مکمل QC در زمینه کنترل هرچه دقیق تر مواد اولیه و محصولات تولیدی مجموعه می باشد ، شامل نمونه برداری مواد اولیه در بدو ورود به کارخانه ، نمونه برداری از محصولات حدواسط ، انجام انالیز های مربوطه و همچنین نظارت بر کلیه مراحل تولید از لحظه شروع تا بسته بندی نهائی زیر نظر این بخش می باشد.
ازمایشات پایداری شامل بررسی پایداری محصولات تولیدی تا یک سال پس از تاریخ انقضاء بصورت ادواری تحت شرایط کنترل شده دما و رطوبت بر اساس قوانین سازمان بهداشت جهانی(who) و PIC/S و مراجع معتبر بین المللی داروئی از جمله USP ، BP و EP انجام می پذیرد.
ازمایشات میکروبی شامل بررسی شرایط محیطی و میکروبی بخش های مختلف تولید ، بسته بندی ، تجهیزات مورد استفاده در خط تولید و ازمایشگاه ، اب مورد استفاده در کلیه بخش ها و نحوه ی نمونه برداری با استفاده از محیط های کشت عمومی ، افتراقی و رنگ امیزی باکتری ها مطابق با اخرین متد های فارماکوپه مورد بررسی و کنترل قرار می گیرد تا محصولی با کیفیت به بازار عرضه گردد.

موقعیت جغرافیایی کارخانه